این کتاب بر شرح مبانی تفکر سیستمی و کابرد عمومی آن متمرکز است. استفاده‌‏کنندگان از این کتاب بیشتر با اصول تفکر سیستمی و استفاده از آن در تحلیل کیفی مسائل و رویدادهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، و مدیریتی آشنا می‌‏شوند. کتاب حتی‌‏الامکان وارد جنبه‏‌های تکنیکی و ریاضی و مدل‏‌سازی سیستم‏‌ها نمی‏‌شود.

«پویایی به معنی تغییر در طول زمان است. جهان ما و تمام مظاهر آن پویا است. همه چیز در جهان در حال تغییر است. شاید تنها چیزی که تغییر نمی‌کند، خود تغییر است. از کوچکترین اجزای تشکیل دهنده‌ی جهان تا موجودیت‌های بزرگ در هستی با گذشت زمان تغییر می‌کنند»

دانش پویایی‌شناسی و تبیین تفکر غیرخطی و پویا یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای دکتر مشایخی است. علم پویایی‌شناسی پدیده‌های حقیقی را مدل‌سازی می‌کند و با شبیه‌سازی موقعیت‌های کنش و واکنش یک سیستم نتیجه‌ی مطلوب را نشان می‌دهد. با کمک این تفکر می‌توان از تصمیمات پر چالش صرف نظر کرد و سیاست‌های کارآمد را جایگزین کرد. دکتر مشایخی در نخستین فصل کتاب دو نگرش پویا و ایستا را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد. به اعتقاد او برای جهانی که مدام در حال تغییر است نگرش پویا داشتن بسیار ضروری است. فصل دوم به اهمیت مدل برای درک بهتر پدیده‌ها اشاره می‌کند و انواع مدل‌ها را توضیح می‌دهد. فصل سوم به سیستم و مولفه‌های آن اختصاص دارد و این دیدگاه در فصل چهارم تکمیل  و در مقیاس جهانی مطرح می‌شود. فصل پنجم درباره‌ی روابط علت معلولی است و از آن به عنوان یک ابزار برای تعامل اجزای نظام‌ها با یکدیگر استفاده می‌شود. فصل ششم به برخی از الگوهای ساده برای درک روابط علت و معلولی در یک سیستم پویا اشاره می‌کند. فصل هفتم و هشتم با روابط ریاضی و فرمول همراه است و درک آن به آشنایی مقدماتی با معادلات ریاضی احتیاج دارد.

معرفی کتاب پویایی شناسی سیستم ها

دکتر علینقی مشایخی استاد تمام دانشکده‌ی مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف و موسس دانشکده‌ی مدیریت در این دانشگاه است.

دکتر مشایخی متولد سال 1327 است. او در شهر خمین به دنیا آمد و تحصیلات خود را تا مقطع راهنمایی در این شهر ادامه داد. اما برای تحصیل در رشته‌ی ریاضی به دبیرستان ادیب تهران آمد و پس از اخذ دیپلم وارد دانشگاه صنعتی شریف شد. او در سال 1352 به آمریکا مهاجرت کرد و تحصیلات خود را در دانشگاه MIT تا مقطع دکتری ادامه داد. دکتر مشایخی در سال 1357 به ایران بازگشت و در دانشگاه صنعتی اصفهان مشغول به کار شد. او پس از مدتی با همکاران خود تصمیم گرفت دانشکده‌ی صنایع را در این دانشگاه راه‌اندازی کند.

دکتر مشایخی تاکنون 4 جلد کتاب منتشر کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به کتاب‌های « توسعه صنعتی، قیمت‌های حسابداری و تورم فعلی» و « چشم‌انداز توسعه اقتصادی ایران بر مبنای نفت» اشاره کرد. کتاب «پویانمایی سیستم‌ها» جدیدترین اثر تالیفی دکتر مشایخی محسوب می‌شود که در 4 جلد عرضه شده است و نام اولین جلد آن دیدگاه سیستمی است. انتشارات آریانا قلم این اثر را در سال 1396 منتشر کرده است.